دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

استفاده از خدمات ابری یا مرکز‏داده اختصاصی؛ چه نوع رویکردی مناسب کسب‏‌و‏کار شما است؟

عصر حاضر عصر داده است. کسب‌وکار شما فارغ از نوع و مقیاس آن، وابسته به داده است. حال باید در نظر داشته باشید که این حجم از داده می‌‏بایست جایی نگه‏داری شوند. به طور کلی دو راه‏کار پیش روی شما است: نگهداری در مرکز داده مختص به سازمان خود، و یا استفاده از خدمات یک میزبان مبتنی بر ابر (Cloud-based host)

بنابراین سوالی که باید به آن پاسخ داده شود این است که کدام یک از این راه‏کارها مناسب کسب‌‏و‏کار شما است؟

مرکز داده

یک مرکز داده از یک یا چند سرور تشکیل شده است که با خریداری و نگه‏داری آن‏ها خدماتی که نیاز دارید را برای خود فراهم می‏‌کنید. شاید در نگاه اول رویکرد مناسبی به نظر نیاید؛ کلا شما ناچار به تهیه زیرساخت سخت‏‌افزاری و شبکه‌‏ای هستید. مانند هر تکنولوژی دیگر، این زیرساخت نیز کهنه می‌شود و می‏‌بایست جایگزینی برای آن انتخاب کرد. همراه با هزینه تهیه و خرید این تجهیزات شما نیاز به بکارگیری افرادی به منظور پیکربندی، سفارشی‏‌سازی، مدیریت، نگهداری و فراهم کردن امنیت این تجهیزات دارید. این افراد می‌‏بایست به خوبی آموزش دیده باشند و دانش خود را به‌‏روز نگه دارند. در نظر داشته باشید که این روش زمانی با مشکل مواجه می‌‏شود که بحث مقیاس‏‌پذیری (Scalability) به میان بیاید. بدیهی است که امکان خرید و تهیه سخت‌‏افزار جدید و قوی‌تر همیشه وجود دارد، اما تطبیق سرور‏های جدید و زمانی که صرف آماده‏‌سازی آن‏ها می‌‏شود و هم‏چنین هزینه‌‏ای که صرف این تجهیزات جدید شده است شاید کارآمدی‌‏اش را بر روی کسب‌‏و‏کار شما از دست بدهد.

استفاده از مرکز‏داده فارغ از محدودیت‌های خود، مزیت‌هایی نیز دارد. شما کنترل کاملی بر روی داده و تجهیزات خود دارید. کسی به جز افرادی که به آن‌ها اجازه داده شده است به مرکزداده دسترسی ندارد. از آن‏جایی که تجهیزات مختص خود شما است، کنترل کامل برای انتخاب سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد استفاده خود را خواهید داشت و ایجاد تغییرات و سفارشی‌سازی آن‏ها خیلی ساده‌تر است زیرا نیاز به اجازه از کسی نیست. در نهایت اگر شما از سامانه‌های قدیمی استفاده می‌کنید، می‌توانید محیطی را ایجاد کنید که با آن مطاقبت داشته باشد. این امر با ارائه قابلیت انعطاف‏‌پذیری به شما این امکان را می‌دهد که اگر زمانی نیاز به گذار به سامانه‌های جدیدتر را داشتید، بتوانید مستقل عمل کنید.

ابر

با استفاده از راه‌حل‌های مبتنی بر ابر، شما داده‌ها‏ی خود را در سخت‏‌افزار‏ها و زیر‏ساخت شخص/سازمان دیگری ذخیره می‌‏کنید. می‌توان به آن به عنوان یک فضای اجاره‌ای نگاه کرد. علی‏رغم وجود ارائه‌دهندگان خدمات ‏ابریِ شناخته‌‏شده خیلی از شرکت‏‌ها/سازمان‌ها با این که شخص دیگری وظیفه اداره داده‌هایشان را داشته باشد و احتمال دسترسی به آن‌ها را داشته باشد راحت نیستند.

امنیت یکی از دغدغه‌هایی است که همراه با مواردی که مبتنی بر ابر هستند همراه است. علی‎رغم این که داده‏‌های شما توسط ارائه‌دهنده خدمات ابری ذخیره می‌شود، شما در نهایت مسئولیت حفاظت از آن را بر عهده دارید. اگر اتفاقی برای داده‌ها بیافتد کسی که خسارت می‌بیند شما هستید. علاوه‏ بر ‏این مسئله‌‏ی دسترس‌‏پذیری (Accessibility) نیز وجود دارد. اگر ارتباط اینترنتی از بین برود شما نمی‌توانید به داده‌های خود از راه دور دسترسی داشته باشید که خود می‌تواند مشکل بزرگی باشد.

امنیت نیز به عنوان یک مزیت در صورت استفاده از خدمات ابری دیده می‌شود. ارائه‌دهندگان معتبر و شناخته‌شده با استخدام اعضای بسیار متخصص و باتجربه سعی بر آن دارند که همه چیز به درستی پیکربندی شده، به طور مداوم نگهداری و به اندازه کافی امنیت آن‏ها فراهم شود. مزایای دیگری که با استفاده از راه‌حل‌های مبتنی بر ابر عاید شما می‌شود کاهش هزینه و همچنین مقیاس‏‌پذیری است. از آنجا که شما هزینه‌ای برای خرید سخت‏‌افزار و زیرساخت‌هایی که به مرور زمان فرسوده و منسوخ می‌شوند نمی‌کنید، به نوعی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی خواهید کرد. همچنین، با ارائه‌دهندگان خدمات ابری، فقط برای آنچه که نیاز دارید و مورد استفاده شما است هزینه پرداخت می کنید (Pay as you go) نه آن که تعدادی سرور آماده به کار باشند و هیچ‌گونه بهره‌وری از آن‏ها صورت نگیرد. هنگامی که به منابع بیشتری نیاز دارید، به راحتی می‌توانید آن را درخواست کنید. ممکن است مقداری به مخارج شما اضافه شود، اما در نظر داشته باشید که این هزینه بسته به نیاز شما متغیر است. به همین ترتیب، اگر منابع مورد استفاده‌ی شما کاهش یابد، هزینه نیز کاهش خواهد یافت… .

تیم عملیات و حق انتخاب بین برنامه‌ها

هر تیم عملیات مسئول نگه‏داری تعداد زیادی از برنامه‏‌ها است. بعضی از برنامه‏‌های کاربردی، مانند یک وب‌سایت که در معرض دید عموم قرار دارد، با تغییرات خیلی زیادی در ساعت‌های مختلف زمانی – که ممکن است مشتریان محصولات و خدمات مختلفی را مد نظر قرار دهند – مواجه است. برای این نوع برنامه‌ها که اطلاعات خاص و حساسی در آن‌ها وجود ندارد؛ خدمت گرفتن از یک ابر عمومی کاری منطقی به نظر می‌رسد. با این کار انعطاف‌پذیری خیلی بیشتری برای پاسخ‌دهی به نیاز کاربران – به‌محض‌تقاضا (On-Demand) – به وجود می‌آید.

برنامه‌های دیگری نیز وجود دارند که شاید صرفا مخاطب داخلی داشته باشند و خبری از تعداد زیاد درخواست و بازدید نباشد اما شامل اطلاعات حساسی باشند. یک مرکز داده محلی مخصوص به خودِ سازمان بهترین انتخاب برای میزبانی این نوع برنامه‌ها است. [با توجه به مباحث امنیتی و ..]

تیم توسعه و قابلیت‌های ترکیبی

به عنوان یک مثال، منطق کسب‌و‏کار یک برنامه می‌تواند بر روی خوشه‌ای محلی از Kubernetes اجرا شود اما می‌توان برنامه یا قسمتی از برنامه که نیاز به نگه‏داری حالت ندارد (Stateless) را با استفاده از خدماتِ مرتبط ارائه‌دهندگان خدمات ابری به مرحله عملیاتی شدن رساند. به این مثال توجه کنید: می‌توان از ترجمه‌گر گوگل برای پشتیبانی از زبان‌های مختلف در رساندن محتوا/پیام به کاربر بهره برد و از سویی دیگر می‏توان از خدمت AWS Comprehend برای تحلیل نظرات کاربران و تشخیص مثبت و یا منفی بودن آن‏ها استفاده کرد.

ترکیب و هماهنگ‌سازی استفاده از خدمت‌های موجود بر روی زیرساخت اختصاصی و خدمت‌هایی که از ارائه‌دهندگان متفاوت خدمات ابری می‌توانیم دریافت کنیم؛ قدمی مهم است. با این کار تیم‏های توسعه می‌توانند تمرکز خود را بر روی نوآوری بگذارند و محدود به استفاده از خدمات یک ارائه‌دهنده‌ی خاص نشوند.

برنامه‌هایی که به صورت ترکیبی خدمات خود را ارائه می‌دهند آینده روشن‌تری پیش روی آن‏ها است. این برنامه‌ها می‌توانند حیات خود با استفاده از خدمات یک ارائه‌دهنده‌ی عمومی ابر (Public Cloud)، با استفاده از بستری در قالب یک خدمت (Platform-as-a-Service) آغاز کرده و از طریق نرم افزار به دنبال گسترش خود باشد. هرچند موقعیت‏هایی به احتمال زیاد به وجود خواهد آمد که می‌بایست از خدمات محلی و زیرساختی استفاده کرد ولی خللی در استفاده از خدمات ابر ایجاد نمی‏کند.

سخن آخر

این که تمامی برنامه‌های کسب‌و‏کار بر روی یک ابر عمومی قرار گیرد و یا به طور خصوصی زیرساختی به آن اختصاص داده شود مدت‏ها است دیگر موضوعیت ندارد. هم‏چنین امروزه تصمیم‏‌گیری برای انتخاب یک میزبان برنامه-به-برنامه متفاوت است؛ اگر نگوییم باید برای جز به جز هر یک از برنامه‌ها تصمیم جداگانه‌ای گرفت. انتخاب میزبان باید همراه با خواسته‌ها و نیازمندی‌های جدید تغییر کند. راهی متناسب با کسب‌و‏کار خود انتخاب کنید که بتوانید با نوآوری به پیشرفت کسب‌وکار خود در دراز مدت [همراه با سرعت و هزینه مناسب] امیدوار باشید.

 

 

درباره ی ابوالفضل امینی

Avatar
دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نرم‌افزار | عضو آزمایشگاه تحقیقاتی سیستم‏‌های توزیعی، دانشگاه علم‏‌و‏صنعت ایران | زمینه‌ها‏ی تحقیقاتی و کاری: سیستم‏‌های تعریف‌‏شده توسط نرم‌‏افزار به طور خاص سیستم‏‌های ذخیره‏‌سازی، DevOps

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع‌رسانی